O Ülkede Mahkemeden Çifte Onay: Kürtaj Yasaklarına ve Referandumuna Yeşil Işık

Florida Yüksek Mahkemesi, Cumhuriyetçi Vali Ron DeSantis yönetiminin desteklediği ve 6 haftadan sonra kürtajı yasaklayan yasanın yürürlüğe girmesine izin veren kararını verdi. Aynı zamanda, kürtaj hakkının Florida eyalet anayasası tarafından güvence altına alınıp alınmamasının eyalet genelinde oylanabileceği konusunda da bir karar verdi.

KASIM AYINDA OYLANABİLECEK

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Florida Yüksek Mahkemesi, halihazırda yürürlükte olan ve 15 haftadan uzun süren gebeliklerin kişinin rızasıyla sonlandırılmasını yasaklayan yasayı onayladı. Bu karar, mahkemenin 6 hafta ve sonrasındaki gebelikler için de benzer bir yasağın yolunu açabileceği anlamına geliyor.

Ayrıca, Florida Yüksek Mahkemesi, Cumhuriyetçi Başsavcısı’nın engellemeye çalıştığı halk oylamasını onayladı. Bu kararla birlikte, Florida’da yaşayan seçmenler, Kasım ayında yapılacak federal seçimler sırasında kürtaj hakkının eyalet anayasası tarafından güvence altına alınıp alınmayacağına karar verebilecekler. Yüksek Mahkeme’nin referanduma ilişkin kararında, “halkın anayasalarını değiştirebilme ayrıcalığını ihlal etmeyi reddettiklerini” belirttiği ifade edildi.

YÜZDE 60 ÇOĞUNLUK SAĞLANMALI

ABD Yüksek Mahkemesi’nin 1973’teki Roe-Wade kararının iptal edilmesinin ardından, Florida Valisi Ron DeSantis 2022’de eyalette 15 hafta ve sonrasındaki gebeliklerde kürtajı “yasadışı” sayan bir yasayı imzaladı. Nisan 2023’te ise daha katı bir yasayı onayladı. Bu yeni yasa, kürtaj süresini 6 haftaya kadar indirerek, kişilerin henüz gebe olduklarını fark etmemiş olabilecekleri bir sınır getirdi. Yüksek Mahkeme’nin ilk yasayı onaylamasıyla birlikte, 6 haftalık yasa da 30 gün içinde yürürlüğe girecek şekilde sürece dahil oldu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi Fransa’da ise parlamento üyeleri kürtaj hakkının anayasal güvenceye alınmasını oylamış ve Emmanuel Macron’un seçim vaadleri arasında bulunan kürtaj yasası Fransa’yı kürtaja anayasal güvence veren ilk ülke olarak tarihe geçirmişti.

Florida Yüksek Mahkemesi’nin kararına göre ise eyalet halkı, kürtaj hakkıyla ilgili de oy kullanabilmek için 5 Kasım’da Başkanlık seçimlerini bekleyecek. Ancak, Florida yasaları, eyalet anayasasında yapılacak değişikliklerin en az yüzde 60 ‘evet’ oyu almasını gerektiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x